BÁJNÉ PORTUGALSKÉ MEGALITY

Portugalsko pro mne bylo obrovským překvapením. Nevím proč, ale v podstatě jsem od něj čekal nějakou standardní evropskou dovolenou, ale vyklubala ze s něj neskutečně nádherná země, která mne bavila každým svým kilometrem. Ať už jde o města nebo o divoké západní pobřeží, všechno jsem si moc užíval. Ale dnes vám chci napsat o jednom vnitrozemském překvapení. Bylo jím tajuplné místo plné megalitických kamenů.

Toto místo, Cromeleque dos Almendres, najdete poblíž města Évora. Nachází se tu celkem 95 megalitických kamenů, které tu jsou již z pradávných dob neolitu. Celé místo údajně bylo zasvěceno kultu slunce a poeticky se mu přezdívá „kopec kamenných amfor“. Před neskutečnými cca sedmi tisíci lety zde vztyčily obří kameny prostí zemědělci a pastevci. Tuto tichou svatyni najdete uprostřed hájů korkových dubů, kde všechno ztichne. Panuje zde opravdu jakási zvláštní atmosféra klidu a přitom napětí z posvátného místa. Pomalu se procházím mezi kameny a přemýšlím jak to tu muselo vypadat přes mnoha a mnoha lety.

Jak se proplétáte mezi desítkami vztyčených kamenů, máte pocit, že stále objevujete nová a nová zákoutí, kde to vždy vypadá jinak. Kameny vytvářejí různá zvláštní uskupení a je to trochu jak být obrem a procházet se mezi velkými domy nějakého kamenného města.

Mnoho lidí tu najdete v jakési meditaci, ve snaze napojit se na dávné energetické uzly. Nečekejte nějaké obrovské skalní masivy jako ve světoznámé Stonehenge. Ale některé z kamenů dosahují výšky kolem dvou metrů. Spíš než velikost je zde zarážející jejich počet a rozmístění. Na některých ještě trochu rozpoznáte nějaké staré ornamenty nebo rytiny.

Tip 1: Udělejte si na toto krásné místo dostatek času. Třeba si sem naplánujte nějaký piknik, který si v dubovém háji opodál můžete vychutnat. Opravdu to totiž chce si tohle místo trochu „zažít“. Ne ho jenom proběhnout s foťákem v ruce a zase odjet. Počkejte až tu bude minimum turistů a jen tak seďte a vnímejte kouzlo místa.

Tip 2: V Portugalsku se nachází více takovýchto míst, takže pokud budete mít chuť, rozhodně můžete v objevování megalitických stavem pokračovat.

Vybavení: A jak se na tomto místě fotí? No přeci krásně. Pokud nebudete mít smůlu a nebude zde moc turistů, což se ale asi ani moc nestává, je toto místo opravdu fotogenické. Jistě by zde mnoho nadšených landartistů rádo počkalo do noci a pak kameny nějak barevně dramaticky nasvětlovalo, ale na takové experimenty jsem neměl čas. Doporučit mohu jen focení z podhledu, aby výška kamenů ještě víc vynikla. Navíc pokud budete mít štěstí na tak krásné počasí jako já, půjde to rozhodně úplně samo. Pochopitelně jsem neodolal několika panoramatickým fotografiím, takže si nezapomeňte s sebou nějaký cca 35mm objektiv a stativ (ideálně s panoramatickou hlavou).

Moje fotografie z Portugalska a dalších cest si můžete zakoupit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *