CHRÁM BAYON

Chrám Bayon je jedním z nejslavnějších chrámů v Kambodži, které se zachovaly z doby Angkorské říše. Byl postaven na přelomu 12. a 13. století a jeho věhlas zastiňuje snad jenom obrovský Angkor Wat. Chrám vznikl za vlády Džajavarmana VII. a ve své době byl ústředním chrámem hlavního města Angkor Thomu. Chrám navazuje na typ pyramidovitých chrámů symbolizujících posvátnou hinduistickou horu Méru. Od ostatních chrámů se odlišuje především počtem věží, kterých údajně bylo až 49. Většina z nich je zdobena obrazem tváře a to ze všech čtyř světových stran. Obvykle se předpokládá, že tvář znázorňuje bódhisattvu Avalókitéšvaru, ale vedou se také debaty o tom, že se jedná o samotného panovníka Džajavarmana VII.

Chrám Bayon byl první, který jsem v Kambodži navštívil. Jakmile vstoupíte branou do vnitřní části chrámu, upřou se na vás pohledy všech těch kamenných tváří, které jsou doslova všude kolem. Ať se díváte, kam se díváte, stále vás sledují kamenné oči. Někdy z toho až jezdil mráz po zádech. Chrám je poměrně velký a tak na jeho důkladné prozkoumání budete potřebovat dostatek času. Samozřejmě jsem strávil dost dlouhou dobu fotografováním krásných věží, ale poté jsem utekl turistům a zašel do vnitřních částí chrámu.

Tam na mne čekalo překvapení. Krásné chodby, vysoké kamenné klenuté stropy a řady sloupů. Doslova nechápete, jak ve 12. století mohli lidé takovéto náročné stavební postupy, uprostřed džungle, provádět. Když se ještě na chvíli zastavíte a představíte si, kolik lidí zde žilo a že chrám stojí v samotném středu celého města Angkor Thom a v těchto místech se zřejmě pohyboval pouze panovník a další vyvolení, dolehne na vás síla místa ještě víc.

Fotografie chodeb, které mám nakonec z tohoto místa asi nejradši, vznikly často spojením několika snímků. Neměl jsem s sebou tolik širokoúhlý objektiv, abych byl schopen obsáhnout celou chodbu a tak jsem musel improvizovat. Na focení to jsou opravdu složité podmínky. Vnitřek chodeb je velice tmavý a zvenku k vám proniká místy opravdu ostré světlo. Ideální by tak bylo fotit ze stativu HDR fotografie. To již vyžaduje trochu cviku a hlavně ten stativ 🙂 S filmováním v takovýchto místech je to ještě složitější. Často pomůže jen kvalitní kamera s dostatečně velkým dynamickým rozsahem čipu (ještě, že jsem vzal svou BMPCC). Proto buďte připraveni, ať vás takovéto složité podmínky nepřekvapí.

Tip 1: Nemáte s sebou stativ a chcete udělat HDR snímek? Nastavte si expoziční bracketing (já používám -2, -1, 0, +1, +2 – stačilo by -2, 0, +2, ale Nikon D800 tuto volbu nemá), nastavte si co nejrychlejší sériové snímání (v mém případě 4fps) a základní čas alespoň 1/200. V případě tmavé chodby to bude vyžadovat i ISO 400 nebo ISO 800. Následně se dobře zapřete a udělejte najednou 5 fotografií. Celý postup zopakujte třikrát. Toto je můj fígl, jak si poradit s HDR, i když zrovna nemám po ruce stativ. Někdy to samozřejmě neklapne, protože fotoaparát neudržíte dostatečně v klidu, ale často jeden ze tří pokusů dopadne dobře. HDR následně spojuji v CameraRAW (protože výslednou HDR fotografii mohu uložit stále jako RAW) a to si s mírným pohybem fotoaparátu mnohdy poradí.

Tip 2: Opět jako u chrámu Angkor Wat doporučuji nezačínat ráno chrámem Bayon (pokud tu tedy nezvládnete být opravdu brzo). Startuje tu malý okruh mezi chrámy a tak Bayonem začíná velká masa turistů. Myslím, že v podvečer nebo alespoň v odpoledních hodinách tu bude větší klid. Prostě volte trasu jinak nebo opačně než všichni ostatní.

Vybavení: Na místech, jako je toto, velice oceníte stativ, ale nejen to, pokud ji unesete, vezměte si i panoramatickou hlavu a na ni vhodný objektiv (třeba 18 mm a 35 mm), budete mít možnost fotit všechny situace. Tedy vytvářet HDR snímky, ale i panoramatické záběry v místech, kde vám již nebude stačit váš nejširší objektiv.

Moje fotografie z chrámu Ankor wat a dalších cest si můžete zakoupit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *