Koh Yao Noi

Když jsem plánoval cestu do Thajska, chtěl jsem si pochopitelně užít  trochu i moře.  Ale vybrat v Thajsku ostrov, který by v sezóně nebyl v obležení turistů, je celkem problém. Na nějaký klid v oblastech jako Phuket, Krabi, Ko Samui nebo Ko Lipe nelze ani pomyslet. Pro někoho bohudík, pro někoho bohužel,  vyrostlo zde  obrovské množství hotelů a bungalovů, a tak jsou to nyní místa, která žijí téměř výhradně z turistického ruchu.

Jelikož se snažím najít nějaký kompromis mezi autenticitou dané země a turistickým pohodlím, padl tentokrát výběr na méně známý ostrov Koh Yao Noi. Je to místo poblíž známého Phuketu a Krabi a tak jsem se sem dostal poměrně snadno a ubytoval se na východní straně ostrova. Měl jsem krásný výhled na skalnaté útvary, které vystupují z moře právě poblíž Krabi.

Bydlel jsem se v příjemném apartmánu hned u pláže. Rodina, která tu žije, vlastní několik chatek a restauraci. Také si od nich lze půjčit skútr nebo kolo. I když to bylo asi kilometr od přístavu Tha Khao Pier (tam je pár obchodů a restaurací), nic mi tu nescházelo. Pláže jsou zde různé. U řady z nich se stává, že voda při odlivu ustoupí až půl kilometru od pláže. Jinde se dá koupat stále.

Jeden den jsem si půjčil kajak a vydal se podél pevniny na sever. Pozoroval jsem pobřeží, kde se tu a tam z džungle ozvala opice nebo nějaké jiné zvíře a asi po půl hodně jsem dopádloval k malé pláži, která byla v podstatě liduprázdná. Obecně není špatné využívat na tomto ostrově kajak. Člověk se tak dostane na úplně tichá, opuštěná místa a nebo dopluje na malé ostrůvky, kde rozhodně, jak se říká, nepotkáš ani živáčka. Pro zkušenější je tu pak i možnost doplout až na sousední Koh Yao Yai.

Ale nejvhodnějším způsobem,  jak poznávat ostrov, je jízda na skútru. Koh Yao Noi je malý, a tak jsem ho stihnul projezdit klidně za den. I na západní straně ostrova jsou zajímavé pláže a jsou tu i místa, kde jsem „narazil“ na rýžová pole s vodními buvoly, sem tam zahlédl nějakého ještěra nebo volavku a v osídlených částech doplnil energii v některé  z malých restauraci nebo u stánku na místním trhu. I když ten  byl jen malinkatý, stejně stálo za to se na něj podívat, udělat tu pár snímků, dát si papájový pálivý salát a zase pokračovat dál.

Podíval jsem se i na sousední Koh Yao Yai. Jeho severní část je jedna obří písčitá pláž, která při odlivu sahá daleko do moře a já  se tak mohl procházet po písku a v mělké teplé vodě daleko od břehu. Zpětně si myslím, že jsem se měl zdržet ještě tak dva dny a právě tento ostrov více prozkoumat. Koh Yao Yai je větší a ještě méně turistický. Po třech dnech jsem ale musel pokračovat v naplánované cestě směr Krabi a Ko Lipe, ale o tom zase někdy jindy.

Tip 1: Ochutnejte místní specialitu zvanou Masaman. Je to takový mix mezi thajským a arabským jídlem a poprvé jsem se s ním setkal právě zde. Jen pozor,  většinou je to dost pálivé.

Tip 2: No a když jsme u těch jídel, tak rozhodně nezapomeňte také na báječný ostrý papájový salát, který snad nikde není tak dobrý, jako právě v Thajsku.

Tip 3: Skvělá místa na focení najdete na celém ostrově. Ať už obrovské krásné stromy, bílé pláže, tak také zvířata nebo rýžová pole. Moc mne bavilo pobřeží při odlivu, který  odhalil různé tůně a kameny,  jinak ukryté pod hladinou, jinde zase nějakou starou potopenou bárku či další poklady.

Vybavení: při této cestě jsem byl dost v pohybu a mnohokrát se různě přesouval. Bylo tedy potřeba minimalizovat vybavení. Vystačil jsem si s menší zrcadlovkou, třemi objektivy, kamerou Blackmagic pocket cinema, malým stativem a nezbytnými filtry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *