Ostrov Cát Bà a záliv Ha Long

Moje další zastavení ve Vietnamu bylo na ostrově Cát Bà. Je to jeden z výchozích bodů, které turisté využívají, když chtějí navštívit známý záliv Ha Long. Tento záliv je známý především svými skalními útvary, které tu ve velkém počtu a neuvěřitelných tvarech trčí z moře. Další zajímavostí jsou také plovoucí vesnice, které tu a tam uvidíte mezi jednotlivými skalisky.

Po dost vyčerpávající cestě nočním vlakem z města Sapa do Hanoje, bloudění po městě a hledání správného autobusového nádraží ve tři hodiny ráno (taxikář mi několikrát tvrdil, že ví, kam má jet, ale ani po asi 40 minutách mne nebyl schopen na nádraží odvézt) a následné nekonečné cestě autobusem a trajektem, jsem byl konečně na Cát Bà ubytovaný v hotelu a připravený podívat se po okolí.

Musel jsem si naplánovat program na následující dva dny a tak jsem vyrazil do města. Turistů sem jezdí hodně, takže nebyl problém si domluvit na následující den výlet lodí do zálivu a na další den cestu pralesem přes střed ostrova. Podíval jsem se na místní tržiště, které bylo jako vždy skvěle fotogenické, stejně tak jako magický západ slunce mezi loděmi a skalisky.

Druhý den jsem ráno nastoupil na loď, která nás vezla do centrální části zálivu Ha Long. Všude kolem se z moře začala vynořovat vápencová skaliska (díky své neopakovatelné přírodní kráse byla tato oblast zapsána v roce 1994 do světového dědictví UNESCO). V překladu se tato zátoka jmenuje “místo, kde se drak zanořuje do moře” a místo tak opravdu vypadá. Bohužel jsem neměl moc štěstí na počasí, takže o modrém nebi jsem si mohl nechat zdát a fotil jen za pošmourné atmosféry nízké oblačnosti, což opravdu není ideální.

Poté, co s námi loď nějakou dobu proplouvala kolem skalních útvarů a plovoucích vesnic, kde se místní živí především rybolovem a chovem mořských plodů, jsme zakotvili a z lodi jsme přestoupili do malých kajaků. Mohli jsme tak asi hodinu proplouvat blízko skal, skrz malé jeskyně a naplno si tak vychutnat pohled na útesy, porostlé bujnou vegetací. Čas od času se z pralesa ozvala nějaká opice nebo jiný tvor džungle. Možná díky tomu, že nebylo úplně ideální počasí, zde nebylo mnoho turistů, chvíli jsem odpádloval stranou, měl jsem klid a mohl jsem nerušeně fotit a nasávat atmosféru místa.

Pak už zase zpět do lodi a plulo se dál. Poslední zastávka před návratem do Cát Bà byl Monkey island. Malý ostrov, na kterém bylo možné vystoupat na jeho nejvyšší vrchol a mít tak výhled na velkou část zátoky. Rozhodně to stálo za trochu úsilí a šplhání. Na ostrově jsem strávil asi hodinku a pak už následovala jen cesta v podvečerním světle zpět na ostrov. Opět jsme míjeli plovoucí vesnice a já se divil, že i na těchto místech mají u domů často psa, a že i v 21. století ještě lidé žijí a hospodaří za tak složitých podmínek. Jsem rád, že jsem měl možnost ještě tato místa vidět.

Tip 1: Vezměte si na cestu voděodolný vak, abyste si mohli techniku schovat při pádlování na kajaku.

Tip 2: Vezměte si pevné boty na výšlap na Monkey island. Já jsem tam lezl v žabkách, které jsem na ostrých skalách úplně zničil a zpět do hotelu musel dojít bosý. Rozhodně to není příjemná vzpomínka, protože skaliska, po kterých stoupáte, jsou od vody vymletá do špičatých výběžků, po kterých opravdu není radost chodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *