PIDURANGALA ROCK

Když se touláte po Srí Lance a objevujete její krásy, rozhodně na vás z nějakého průvodce nebo propagačního materiálu vyskočí název místa Sigiriya. Jedná se o skalní chrám, zapsaný do světového dědictví UNESCO a je to rozhodně jedno z nejpůsobivějších míst na ostrově. Skalní masiv se vypíná nad okolní krajinou do výšky cca 200m a celá oblast tvoří jedno obrovské archeologické naleziště. Sigiriya, což v překladu znamená Lví skála (podle lvích tlap, nacházejících se na plošině pod skálou), je vlastně ztuhlá magmatická zátka vyhaslé sopky. Na jejím vrcholu stál údajně palác krále Kassapy, ale jiné zdroje zase hovoří o tom, že se zde nacházely mahájánské a théravádské buddhistické kláštery. Dnes již nahoře uvidíte jen pozůstatky královských staveb a základy obydlí.

Sigiriya je opravdu hodně navštěvována turisty a tomu odpovídá i vstupné, které se již vyšplhalo na $30 USD za osobu. Tyto všechny informace mne navedli k tomu, abych s řidičem popojel o kousek dál a raději vystoupal na sousední Pidurangala Rock. Za výstup na tuto skálu zaplatíte pouze 500 rupií, tedy něco málo přes 70 Kč a rozhodně si užijete podobný zážitek a srovnatelně krásné výhledy do krajiny. Výstup na horu začíná u Pidurangala Rock Temple, kde se také platí vstupné. V malém chrámu pod skalním převisem se tu nachází socha ležícího Buddhy.

Po příkrých schodech a následné pěšině stoupáte podél skal výš a výš. V jeden moment se již les otevře do pěkné vyhlídky a je to zrovna v místě, kde se nachází stará socha ležícího Buddhy (stáří této sochy je odhadováno na 1400 let) pod skalním převisem. Je velká a na opravdu pěkném místě, takže ji můžete v klidu obdivovat. Až posléze jsem zjistil, že za chvíli budu chodit právě na skále nad tímto převisem.

Připravte se na to, že finální výstup na vrchol je trochu náročný a chvíli musíte lézt po velkých kamenech. Zvlášť se svým velkým batohem byl trochu problém protáhnout se skrz finální skulinu pod velkým balvanem. Ale po troše námahy jsem se na vrchol dostal.

Tvoří ho obrovská skalní planina a vy se můžete rozhlížet na všechny strany a obdivovat džungli, která skálu obklopuje. Je to trochu nepopsatelný pocit, být na takto velkém „balvanu“. Čekal jsem, že i na vrcholu bude nějaká vegetace a místo toho mne tu čeká kamenná plocha o rozloze několika fotbalových hřišť. Opravdu zvláštní místo.

 

Ale o co tu jde v první řadě. Je to především výhled na sousední Sigiriya. No a ten je úchvatný. V klidu jsem se tu posadil a dlouhé minuty se nemohl nabažit tím pohledem. Fotil jsem  a vytvářel nějaká časosběrná videa a i když mi počasí moc nepřálo a bylo celkem zataženo, respektive spíš byl takový nepříjemný opar, stejně měl tento výhled neskutečnou sílu a atmosféru. I když i na toto místo již chodí turisté, rozhodně se tu neprodíráte nějakými davy jako na Sigiriya a o to víc máte možnost si Pidurangala Rock užít.

Tip 1: Nepodceňoval bych boty ve kterých se na tuto skálu vydáte. I když to zpočátku bude vypadat, že půjdete celou dobu po schodech, v závěrečné pasáži budete rádi, že nejdete v „žabkách“. Ale nějakou horskou výbavu zase samozřejmě potřebovat nebudete.

Tip 2: Vezměte si ssebou dostatek pití, abyste nahoře nemuseli nikam spěchat a mohli se tu zdržet delší dobu a užít si krásné výhledy.

Tip 3: Dbejte místních buddhistických tradic, do chrámů nesmíte vstupovat v botách, musíte mít zahalená ramena a kolena a nesmíte mít pokrývku hlavy. To se samozřejmě netýká vrcholku skály, ale především chrámu v jejím úpatí

Vybavení: Asi se vám nebude na tento výšlap chtít tahat s nějakou velkou výbavou. No, ale to vás asi nepotěším. Já s sebou bral stativ kvůli natáčení časosběrných videí, teleobjektiv,  abych mohl fotit detailnější záběry Sigiriya Rock a pochopitelně nějaký ten široký objektiv a filtry pro focení záběrů krajiny. Ale já si na to už nějak zvykl a když můj batoh nemá alespoň 8 kilogramů, tak jsem z toho nesvůj

Moje fotografie z Srí Lanky a dalších cest si můžete zakoupit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *