PLAVBA PO MEKONGU

Tato desátá nejdelší řeka na světě protéká Čínou, Laosem, Kambodžou a Vietnamem. Tvoří přírodní hranici mezi Laosem, Myanmarem a Thajskem. Její délka je odhadována na úctyhodných 4 350 kilometrů. Pro Vietnam je podstatná delta Mekongu, která má v této zemi rozlohu 70 000 km² a má zde obrovský vliv na místní zemědělství. Umožňuje zavlažování velkého území a tak je tato oblast po celý rok velice úrodná. Již od nepaměti také přímo řeka slouží k prodeji zde vypěstovaných plodin a tak plovoucí trhy byly vždy velkou podívanou, kterou jsem chtěl vidět i já.

Jako výchozí místo jsem si vybral město Can Tho. Dostanete se sem poměrně snadno autobusem z Ho Či Minova Města. Město leží na řece Sông Hậu, což je jedno z ramen Mekongu v jeho deltě. Město s rostoucím průmyslem v okolí hodně expanduje a tak se již uvádí, že včetně okolí zde žije přes milion obyvatel. V hotelu nebo kdekoli ve městě velice snadno seženete jednodenní výlet na řeku s tím, že se podíváte na plovoucí trh, navštívíte výrobnu rýžového papíru a kdo ví, co ještě. To všechno za zanedbatelnou částku v dolarech. Brzo ráno se v malé skupince nalodíte na loďku a jedete asi hodinu z města. Na břehu můžete pozorovat místní chudé příbytky. Celou dobu mne ve Vietnamu fascinovalo, jak tu najdete bídu a bohatství hned vedle sebe. I v centru města narazíte u řeky na takovéto chatrče z vlnitého plechu.

Asi po hodině plavby dorazíte na plovoucí trh. Tedy na něco, co asi před pár lety bývalo bohatým plovoucím trhem. Bohužel poslední dobou řada trhovců opouští toto povolání a jde raději pracovat do nějaké z továren, kde si vydělá více peněz. Tradiční trhy se tak zmenšují a zmenšují. Několik lodí na řece ale bylo a tak jsem mohl pozorovat především prodejce melounů. Zajímavé je, že zboží je většinou uskladněno v podpalubí a o tom, co se na dané lodi prodává, informuje nabízený produkt vystavený na dlouhé tyči nad lodí. Takto vypadají především velkoobchodní prodejci. Od nich nakupují běžní lidé do svých obchodů nebo restaurací.

Pak jsme s lodí zamířili do jednoho ze slepých ramen a jeli vesnickou oblastí. Delta Mekongu je tak silně napojena na moře, že i zde probíhá příliv a odliv. A to dokonce tak silný, že během chvilky voda v řece poklesla natolik, že jsme skoro uvízli na bahnitém dně. Obsluha lodi musela vytáhnout lodní šroub a naši loď odstrkovat pouze pomocí dlouhé tyče. Abychom se mohli plavit dál, vystoupili jsme z lodi a šli kus cesty podél řeky, než se zase voda trochu zvedne. Pohled na poloprázdnou řeku byl zajímavý a na břehu jsme míjeli tradiční dílny, kde se například vyrábí rýžový papír, zpracovává rýže atd. Pro turisty je zde sem tam připraveno něco k prodeji nebo malý obchod s občerstvením.

V jednom občerstvení jsme zastavili na oběd a po jídle nás náš průvodce překvapil, když vytáhl domácí pálenku. Vyprávěl, že to je nějaká jeho rodinná specialita, kdy se do rýžové pálenky přidávají sušené banány, asi týden se v ní louhují a celý nápoj tak dostane silně banánovou chuť. Takže rozdal skleničky a jal se nám vysvětlovat, jak se ve Vietnamu správně říká ,,na zdraví“. Všichni jsme tedy pronesli Mot, hai, bá, jó, což znamená Raz, dva, tři, pijeme. No a údajně po těchto slovech se pije jedině na ex. Nevím, co měl průvodce za lubem, ale lahev brzo padla a v kombinaci s teplotou přes třicet stupňů to bylo ideální na totální zamotání hlavy.

Voda v Mekongu, tedy v jednom z jeho nespočtu ramen, stoupla a my se tak mohli opět vrátit na loď a plout a plout. Fotit neskutečně zajímavé scenérie, které se odehrávaly na pobřeží, ale především přímo na hladině na okolních lodích. I když jsem neviděl plovoucí trh takový, jaký jsem si ho vysnil z fotografií, které jsem viděl před cestou na internetu, stejně mne Mekong nezklamal. Dokonce jsem chvíli hledal, zda by se nedalo do Châu Đốc, kam jsme mířili příští den, plout přímo po řece. Našel jsem ale pouze informaci, že v toto roční období zde takto dlouhé cesty lodě běžně nejezdí a tak si budu muset tuto úžasnou řeku více užít zase někdy příště.

Tip 1: Výlet na řeku si zarezervujte den předem, abyste mohli vyrazit ještě před úsvitem. Ranní řeka je magická a trhy začínají velice brzo. Navíc brzkým startem utečete lenošným turistům.

Tip 2: Poptejte se na další možnosti plaveb, mám pocit, že byly k dispozici i vícedenní plavby s přespáním v ,,homestay“, což by také mohlo být velice zajímavé.

Vybavení:  Skoro všechny moje tipy začínají tím, abyste si vzali stativ. Dnes si ho ale prosím neberte. Na lodi by vám jistě k ničemu nebyl. Hodit se vám bude spíš nějaký stabilizační systém. Tedy fotoaparát se stabilizací čipu, nebo stabilizátor kamery, pokud plánujete natáčet. Hodit by se vám mohla také nějaká akční kamerka, kterou můžete snadno umístit kdekoli na lodi a točit zajímavé záběry z plavby, dělat časosběrné video nebo ji třeba ponořit trochu do řeky a dostat tak do záběrů zajímavou perspektivu a kus vodní hladiny.

Moje fotografie z Vietnamu a dalších cest si můžete zakoupit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *