PORTO – MOST KRÁLE LUDVÍKA I.

Stojím vysoko nad řekou a už asi hodinu se do mne opírá silný vítr a zima pomalu zalézá pod nehty. Slunce pomalu zapadá a já už jen čekám, až se rozsvítí pouliční lampy a nastane ta pravá podvečerní světelná scenérie pro dokonalou fotografii. Trochu se zahřívám portským vínem, které jsem odpoledne koupil v nedalekém vinařství. Už to konečně začíná vypadat dobře, dělám si kontrolní snímek, ale vtom zjistím, že mi došla baterie. Hledám tedy druhou baterii, ale ta není nikde k nalezení. Asi jsem ji musel nechat na hotelu. To snad není možné! Na hotel a zpět to je dobrých 40 minut. Hodinu tady mrznu a nakonec tu večerní fotku neudělám? Zítra již odjíždím z Porta pryč, to by znamenalo odjet bez zásadního snímku města. V hlavě mi vytane fakt, že si polárníci vždy baterie dávají přímo na tělo, aby v mrazech více držely kapacitu. Rychle tedy prázdnou baterii zahřívám vlastním tělem.

Asi po pěti minutách, kdy už opravdu potřebuji fotit (aby obloha nebyla už příliš tmavá), zkouším vytáhnout nyní již zahřátou baterii a dát ji do fotoaparátu. A ejhle, fotoaparát se zapne. Baterie sice poblikává, že již dlouho pracovat nehodlá, ale mohu fotit. Nakonec se mi podaří udělat asi 10 fotografií, přesně takových, jaké jsem si předsevzal udělat. Poté se fotoaparát definitivně vypne a já se mohu v klidu odebrat najít nějaké pěkné místo, kde povečeřím. Tedy samozřejmě nejprve na hotel pro náhradní baterii, co kdyby i v noci bylo v Portu co fotit.

Musím se přiznat, že jsem toho o Portu kromě prodeje portského vína moc nevěděl. Strávil jsem tu necelé tři dny a rozhodně jsem si ho zamiloval. Bylo to v březnu a tak tu ještě nebylo moc turistů. Město bylo celkem klidné a člověk se tak mohl krásně toulat starými ulicemi, obdivovat neskutečné mosty, ochutnávat stará portská vína a fotit a fotit. Porto je druhé největší město v Portugalsku a jeho populace je někde kolem 250 000 obyvatel. V přilehlých oblastech žije ale skoro 2,5 milionu obyvatel, protože se jedná o jednu z nejvíce průmyslových částí Portugalska. Městem protéká řeka Douro, kolem které se portské víno pěstuje, ale do této oblasti se podíváme v nějakém dalším článku.

V Portu najdete mnoho památek, kostelů, paláců a chrámů. Rozhodně největší dominantu města ale tvoří Most Ludvíka I. Jeho výška je 45 metrů a pokud vám svou konstrukcí připomíná Eiffelovu věž, pak vězte, že jeho stavbu řídil Eiffelův kolega Théophile Seyrig. V horní části jezdí metro a jsou zde i dva chodníky pro chodce. Ve spodním patře pak vede automobilová doprava. Most byl slavnostně otevřen v roce 1886 a v této době se jednalo o největší most této konstrukce na světě.

Tip 1: Někdy na hodně turistických místech, kde nemám moc času, mám takový rituál. Jdu se podívat do stánku se suvenýry na pohlednice z dané oblasti. Ne, že bych chtěl okopírovat záběry někoho jiného, ono by se vám to přesně ani nikdy nepovedlo, ale máte tak možnost zjistit, jaké dobré výhledy na dané místo existují a ušetří vám to hodně času a hledání správných lokací.

Tip 2: Využijte všechny vyhlídky, mosty a vyvýšená místa, na která v Portu narazíte. V podstatě všechny výhledy na město jsou úžasně fotogenické.

Tip 3: Parádní také je, jít si první den brzo ráno na daném místě zaběhat. Pokud zvládnete alespoň 10 km slušným tempem, máte tak za hodinku zmapovanou velkou část oblasti a hned víte, kam se pak v klidu vypravit s fotoaparátem.

Vybavení: na Porto asi nebudete potřebovat žádnou speciální výbavu, jenom si prosím vezměte dostatek baterií 🙂

Moje fotografie z Portugalska a dalších cest si můžete zakoupit zde.

1 komentář u “PORTO – MOST KRÁLE LUDVÍKA I.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *