Pralesem na ostrově Cát Bà

V minulém příspěvku jsem vám popisoval, jak jsem se na ostrov Cát Bà dostal a jak jsem plul lodí do zátoky Ha Long. Dnes bych vám chtěl poodhalit také krásu ostrova samotného, protože se rozhodně vyplatí tu zůstat o den déle a projít si také vnitrozemí. Nachází se zde totiž deštný prales Cát Bà National Park. Ten se rozprostírá asi na ploše 30 kilometrů čtverečních a je rozeklán podobnými vápencovými útvary jako zátoka Ha Long.

Domluvil jsem si výlet s průvodcem. Ideální by bylo,pokud se do této situace dostanete, aby šel pouze s vámi. Nejspíš se ale stává, že musíte jít s malou skupinou. My jsme šli čtyři turisté, bohužel se z poloviny jednalo o ruský pár, který opravdu nebyl připraven na poměrně špatně schůdnou cestu pralesem. Po několika kilometrech jsem myslel, že je budeme muset někde nechat dravé zvěři. Díky jejich pomalosti jsme nedošli na rozhlednu na nejvyšším bodě cesty, protože průvodce usoudil, že už by je tam musel donést na zádech.

Postupně jsme procházeli více či méně hustým pralesem, pozorovali ještěrky, pavouky a vyhýbali se místům s pijavicemi. Občas se ozvala nebo někde mihla opice. Osobně jsem čekal, že v pralese uvidíme víc zvěře. Myslel jsem, že nás opice budou cestou provázet, nebo zahlédneme nějaké větší zvířata. Ta jsou ale schována hlouběji v pralesním porostu a lidí se straní. Také nelze čekat každou chvíli nějaký krásný výhled, protože jste stále mezi vysokými stromy.

Asi v půli cesty jsme došli k bažinám, které byly v tomto období poměrně vyschlé, ale i tak mělo místo působivou atmosféru. Divoké kořeny, uschlé stromy, mělké tůně… Celkem jsme ušli pralesem asi 7 kilometrů a dostali jsme se ven, směrem k maličké vesničce, kde jsme měli domluvený oběd. Procházeli jsme mezi políčky, kde místní bojují s bujnou přírodou o kousek prostoru a tradičním způsobem, s využitím vodních buvolů, zde pěstují rýži a trochu zeleniny.

V naprosto skromných podmínkách malinkého dřevěného stavení nám místní hospodyně uvařila skromný, ale chutný oběd a my si trochu odpočinuli před závěrečným úsekem cesty. Ten již vedl pěšinou mimo prales a mířil dolů směrem k moři. Tam pro nás připlul domorodec s malou loďkou, kterou nás nejprve dopravil na malinkou pláž u jednoho ze skalních útvarů a po chvíli kochání a focení jsme vyrazili kolem fotogenických skal a plovoucích vesnic zpět na Cát Bà.

Tip 1: Vezměte si na cestu pevné boty a vyšší ponožky, protože cestou místy otravují pijavice, které se vám chytají na kotníky.

Tip 2: Domluvte si samostatně průvodce pouze pro sebe, ať vás nezdržují pomalejší turisté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *