RIOMAGGIORE

Riomaggiore je jedno z pěti městeček v takzvaném Cinque Terre, malé oblasti u Ligurského moře, které je od pobřeží natolik hornaté, že bylo ještě v nedávné době velice špatně dostupné. Tím pádem se zde zachoval původní ráz, a i když v současné době již městečka drancují turisté, ještě stále nějakou dávnou poetikou oplývají. Riomaggiore je ze všech nejznámější a asi také vizuálně nejpoutavější.

Domečky jsou hned od vody nalepené na skály, jako by to byla nějaká ptačí hnízda. Všechno ještě umocňují jejich barevné omítky, které dávají celému městu nevídaný punc. Podle mne je ideální plout sem lodí. Sice můžete přijet i vlakem a krkolomně snad i autem, ale pohled z lodi je opravdu nejhezčí. Městečko na vás vykoukne zpoza jedné zátoky a jak se pomalu blížíte lodí blíž a blíž, je to čím dál tím větší krása.

Rozhodně vám radím, nejezděte sem v sezoně. Já tu byl na konci září a to tu ještě stále bylo poměrně dost turistů. Ani si nepředstavuji, kolik jich tu musí být v červenci a srpnu. Myslím, že ideální by to bylo někdy v říjnu nebo květnu. Riomaggiore má asi 1 700 obyvatel. Ti už nemusí čelit nájezdům pirátů jako v minulosti a mohou jen vymýšlet, co všechno by ještě turistům prodali. Původně rybářské osady se tak proměnily na městečka plná kaváren a restaurací.

Celá oblast Cinque Terre je zahrnuta do světového dědictví UNESCO a to od roku 1997. Dominantami města jsou farní kostel San Giovanni Battista z let 1340-43 a pozůstatky hradu z 15. až 16. st. Není ale nad to jen tak se potulovat starobylými uličkami, stoupat do okolních kopců a nejlépe se v městečku úplně ztratit. V přístavu jsem se vykoupal v krásně čisté vodě, na náměstíčku si dal pravou italskou kávu a na vyhlídce nad městem se kochal pohledem na toto neskutečné město. Co víc si přát

Tip 1: Pokud chcete bydlet přímo v Riomaggiore, rezervujte si ubytování dopředu. Hotely jsou zde dost drahé a často beznadějně vyprodané.

Tip 2: Mezi městečky se dá jít pěší značenou cestou. Rozhodně doporučuji, protože se vám otevřou další zajímavé výhledy a nejedná se o nijak náročnou trasu. Problém je jen množství turistů v sezoně, kteří se tu pohybují.

Tip 3: Kupte si celodenní lístek na loď a užijte si plavbu touto oblastí. Nestojí to ani tolik peněz a pro focení a filmování je to ideální způsob, jak objevovat perly Cinque Terre.

Tip 4: Ubytujte se v Portovenere, toto město již nepatří do oblasti Cinque Terre, ale je také krásné, není tu tolik turistů a hotel tu seženete za lepší cenu. Navíc je to dobré výchozí místo pro cesty lodí.

Vybavení: bude se vám rozhodně hodit jak širokoúhlý objektiv, tak teleobjektiv pro focení z dálky. Nezbytností je polarizační filtr, aby moře a obloha byly dokonalé. Velice se také hodí fotoaparát se stabilizací čipu, nebo nějaký kamerový stabilizátor, protože z plovoucí lodi jinak plynulý záběr prostě neuděláte.

Moje fotografie z Riomaggiore a dalších cest si můžete zakoupit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *