ROOSEVELT ISLAND

První dny, které jsem strávil v New Yorku, mi připadaly neskutečně dlouhé a rušné. Díky časovému posunu jsem se budil kolem páté hodiny ráno a jakmile otevřeli první kavárnu, vyrážel jsem do města, abych toho co nejvíce stihl. Navíc město bylo takhle ráno ještě relativně prázdné (asi jako Brno ve špičce). Jinak jsem si připadal opravdu silně atakovaný hlukem z ulice, kde je spousta aut a většina z nich troubí, rachotem ze stavebních prací a hlukem, který vydává několik milionů lidí, jenž jsou všude kolem.

Veškeré pokusy najít na Manhattanu nějaké tiché místo, selhávaly. I když je New York bezesporu nabytý nějakou neskutečnou energií, která na vás sálá, stejně toho na mě někdy bylo trochu moc. Nad městem neustále kroužily nějaké helikoptéry. Buď vozily turisty, nebo se jednalo o policii, média či snad nějaké businessmany. Celkem jsem přemýšlel, jestli by nestálo za to, se také na město podívat z výšky. Jistě by to byl nezapomenutelný pohled. Ale cenovka s hodnotou cca $250 USD mne odrazovala. Tak jsem se toulal městem, až nějaký čtvrtý den jsem narazil na neskutečně parádní věc – Roosevelt Island Aerial Tram.

Roosevelt Island je jeden malý ostrov, který leží v East River v New Yorku. Nachází se mezi ostrovem Manhattan na západě a městskou čtvrtí Queens na východě. Je přibližně 3 km dlouhý a 250 m široký. Jak vám asi došlo, existuje tu lanovka, která vede na tento ostrov. Nejen, že vám nabídne moc krásný pohled na město z ptačí perspektivy, ale zároveň, jak napovídá název, zde zaplatíte pouze $1.25 USD, protože se nejedná o nějakou turistickou atrakci, ale o veřejnou dopravu. Taková částka je v New Yorku naprosto zanedbatelná a když si odpustíte jeden dvojitý cheeseburger, můžete jet třeba desetkrát.

Navíc Roosevelt Island je dost klidné místo a i když zde bydlí více jak 11 000 lidí, můžete se tu klidně procházet a hodiny se kochat pohledem na nedaleký Manhattan. Je to skvělé místo pro focení, filmování časosběrů a odpočinku. Jakmile vám vřava velkoměsta přeroste přes hlavu, nasedněte do lanovky a vyrazte si odpočinout na tento ostrůvek.

Tip 1: Stanice lanovky: 59th Street and Second Avenue, Mid town, New York City, NY 10022

Tip 2: Užijte si lanovku za soumraku. Manhattan, který se pomalu rozsvěcí a začíná vítat noc, je opravdu kouzelný.

Tip 3: Přes Roosevelt Island vede také zajímavý most, který je velice fotogenický.

Tip 4: Když fotíte přes sklo (v tomto případě v kabince lanovky), dávejte si pozor na různé odlesky. Objektiv mějte tedy co nejblíže sklu, ale ne přímo na něm, aby se vám nepřenášely vibrace kabinky na fotoaparát, a vezměte si tmavé oblečení, ať se neodrážíte ve skle hlavně vy. Černé tričko vám v těchto místech hodně pomůže.

Vybavení: I když já jsem při natáčení newyorského videa ještě nic takového neměl, hodit se vám bude fotoaparát se stabilizací času nebo nějaký kamerový stabilizátor. Video z lanovky tak budete mít krásně plynulé. Na ostrově bych potom ocenil nějaký lepší stativ, protože jsem se tu pokoušel natočit hyperlapse. Nakonec jsem ho musel udělat z ruky, protože můj malinký stativ to nezvládal, ale dopadlo celkem dobře.

Moje fotografie z New York City a dalších cest si můžete zakoupit zde.

Video, které jsem natočil v průběhu mého pobytu v New York City.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *