TAJNÁ TOKIJSKÁ VYHLÍDKA

Jak jsem psal v článku o Skytree, v Tokiu je mnoho míst, kde můžete vystoupat na nějakou vyhlídku. Některé jsou placené, jiné jsou zdarma. Dnes vám ale prozradím jedno tajné místo, které vás ohromí.

Na několika místech jsem našel fotografii hory Fuji, jak doslova ční nad Tokiem. Fuji jsem viděl pouze z letadla a při pohledu na mapu mi bylo jasné, že od Tokia leží tak daleko, že musí být takový snímek vyfocen objektivem s opravdu dlouhým ohniskem. Ale odkud jde taková fotka udělat, když je tu tolik možností?

První nápad byl, že by se mohlo jednat o snímek z vládní budovy. Mapa napovídala, že by to mohlo jít. Dorazil jsem tedy do jedné z věží, vyjel do vyhlídkového patra, ale… Jednak byla Fuji zahalena mrakem a i kdyby byla dokonale vidět, nebyl by to pohled, který jsem očekával. Mezi mnou a Fuji se totiž nenacházely žádné další mrakodrapy, které by s horou vytvářely působivý kontrast. Bylo vidět pouze dlouhé údolí.

Večer jsem tedy sedl k internetu a hledal jinou vyhlídku, která by mohla být použitelná. Jednu jsem po nějaké době našel a hned ráno se rozhodl ji vyzkoušet. Vyrazil jsem brzo, obloha byla bez mráčku a tak jsem doufal, že bude dobrá i viditelnost a hlavně, že mířím na správné místo.

Budovu (Bunkyo Civic Center) jsem našel celkem snadno. Není tak vysoká jako jiné vyhlídkové terasy (pouze 146 metrů), ale zato je zdarma. Vyjel jsem výtahem na místo určení a jakmile se otevřely dveře, zatajil se mi dech. Nejen, že byla dokonalá viditelnost a hora Fuji byla vidět, ale nacházela se také přesně na místě, jaké jsem si vysnil.

Jak jsem předpokládal, bylo na pořízení snímku potřeba ohniska 400 mm a několik fotek jsem udělal i na ohniskovou vzdálenost 600 mm. Hora se majestátně tyčila vedle mrakodrapů, ve kterých jsem ji hledal předchozí den. Asi 30 minut jsem se od tohoto pohledu nemohl odtrhnout. Bylo to naprosto dokonalé místo. Skoro nikdo tu nebyl, jen pár Japonců, kteří stejně jako já věděli o tomto výhledu.

I na stranu, kde se nachází Skytree, je odtud pěkně vidět, ale pro focení této oblasti by bylo lepší sem dorazit v podvečer, až bude slunce na druhé straně. Udělal jsem ještě několik časosběrných záběrů ulic, chvíli fotil zajímavé reflexe ve sklech všude kolem, a pak už jsem jen spokojeně odešel. Toto bylo opravdu místo, na které nezapomenu.

Bunkyo Civic Center je vládní budova postavená v roce 1994. Za stavbou stojí architektonické studio Nikken Sekkei Ltd. Vyhlídková terasa se nachází v 25. patře z celkových 28. Budova stojí na místě bývalé radnice městské části Bunkyo.

Tip 1: Adresa: 1 Chome-16-21 Kasuga, Bunkyō, Tokyo.

Tip 2: Nesmí se zde používat stativ ani monopod. Buď budete hodně drzí a budete mít štěstí, že vás někdo ze zřízenců nevyžene, nebo si s sebou vezměte nějaký předmět, na který fotoaparát s teleobjektivem budete moct položit. Japonci si sem nosí například několik knih.

Tip 3: Nejlepší viditelnost bývá ráno a navíc v zimních měsících. Přes léto je v ovzduší moc vlhkosti a Fuji je často zahalena v oparu. Naštěstí zde udělali řadu opatření proti smogu a tak se viditelnost v celé oblasti Tokia za poslední roky hodně zlepšila.

Vybavení: Rozhodně si sem vezměte teleobjektiv s ohniskem 200 nebo 300 mm. Skvěle zde užijete také různé telekonvertory, které vám umožní fotit detailní záběry Fuji v kontextu mrakodrapů. Jen si pak dejte pozor na to, abyste fotili alespoň na čas 1/300s, ať máte fotografie ostré. A když vám takto rychlý čas nebude vycházet? V takových případech se opravdu hodí fotoaparát položit a fotit na samospoušť.

Moje fotografie z Tokia a dalších cest si můžete zakoupit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *