TOKYO SKYTREE

Tokyo Skytree neboli Tokijský nebeský strom je telekomunikační věž, která byla zprovozněna 29. února 2012. Její výška dosahuje úctyhodných 634 metrů, a tím pádem se jedná o nejvyšší telekomunikační věž na světě a druhou nejvyšší stavbu světa vůbec (po dubajském mrakodrapu Burdž Chalífa – 828 m). Samozřejmě se tedy jedná o nejvyšší budovu Japonska a jednu z hlavních dominant Tokia. Spodní část, vytvořená z ocelových trubek, je natřena bílou barvou ,,aidžiro“ (tradiční bílá barva nebeského stromu). Vnitřkem této části vedou pochopitelně výtahy, pro obsluhu vyšších pater, kde jsou vyhlídkové terasy.

Jako většina staveb v Tokiu je i tato navržena tak, aby odolávala případným zemětřesením a dalším živelným pohromám. Vyhlídkové plošiny se nacházejí ve výškách 350 m a 450 m. ,,Výška 634 m byla zvolena pro snadné zapamatování. Číslice 6 (japonsky mu), 3 (sa) a 4 (ši) spolu tvoří jméno Musaši, což je starý název oblasti, kde věž stojí.“

V Tokiu je mnoho míst, kam se můžete vypravit za vyhlídkou. Řada z nich je dokonce zadarmo. Tokyo Skytree mezi ně tedy nepatří, ale i tak zde nezaplatíte nějakou horentní sumu. Spíše je problém, že sem míří hodně turistů, a proto se musíte připravit na delší čekání. Je tedy otázkou, zda vůbec má smysl jít právě sem, abyste se pokochali výhledem na metropoli. Jednak je 350 m nebo dokonce 450 m již opravdu vysoko, abyste zde mohli nějak skvěle fotit a potom si v nejlepší časy rozhodně užijete dlouhou frontu.

Možná je proto zajímavější Tokyo Skytree zkoumat z okolních čtvrtí a fotit ho v kontextu města. Zde se vám naskytne řada úžasných pohledů zejména ze čtvrti Asakusa. Někde to vypadá, jako když nedaleko přistálo nějaké kosmické plavidlo, nebo se naopak chystá odstartovat vesmírná loď. Výhled přes tradiční domy s malinkými obchůdky a restauracemi bude zajímavým kontrastem a na fotografiích vypadají tato místa opravdu skvěle.

Ale abych vás od návštěvy Skytree neodrazoval, klidně to zkuste. Není na světě moc míst, kde se můžete podívat 450 m vysoko. Navíc Tokio je tak obrovské, že až z této výšky pochopíte tu velikost. Musím přiznat, že jsem byl jen v nižší plošině 350 m nad městem a i tak to byl ohromující pohled. Plošina je prosklená kolem dokola a tak najednou noční město zářilo všude kolem mne a já pochopil, jak rozlehlé musí být město, kde se nachází 38 milionů obyvatel. Z toho pohledu mi doslova jezdil mráz po zádech.

Tip 1: Na Skytree se vydejte hned ráno, než otevřou. Nebo ještě lépe, jděte sem až večer, než budou zavírat. Osobně si myslím, že pohled na noční město je z výšky působivější.

Tip 2: Vydejte se do čtvrti Asakusa, kde najdete mnoho ulic, ve kterých vzdálené Skytree tvoří krásnou dominantu.

Vybavení: Píši to skoro všude, ale i zde se vám rozhodně bude hodit stativ. Jak pro natáčení různých časosběrů, tak pro focení dlouhých expozic. Vyhlídky jsou pro tyto záběry jako dělané. Navíc pokud budete chtít fotit s dlouhým ohniskem, bude se vám hodit dvojnásob. Také bych si vzal tmavé oblečení, protože všude budete nuceni fotit přes sklo a v bílém tričku se budete ve všem výrazně odrážet. I tak je problém vyhnout se odleskům různých světel, takže si to nekomplikujte světlým oblečením. Pochopitelně využijete i polarizační filtr pro kontrastnější oblohu, mírnou eliminaci mlhavého oparu v dálce a eliminaci některých odlesků.

Moje fotografie z Tokia a dalších cest si můžete zakoupit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *