Tromsø a nádherné fjordy

V Norsku jsem doposud nikdy nebyl a vůbec severní končiny jsem zatím opomíjel. Je to ale velká škoda, protože ty 4 dny, co jsem strávil za polárním kruhem, mne hodně nalákaly. Do města Tromsø jsem se vypravil za polární září (viz. tento článek), ale protože počasí mi většinu času ukazovalo pouze zamračenou tvář, měl jsem dost času jezdit po okolí přes den a kochat se krásnou zimní krajinou. I když napsat „přes den“ je trochu divné, protože v prosinci tu panuje polární noc. To ale neznamená, že je tu stále jenom tma. Asi od 10 hodin je jen takové šero a když máte štěstí na jasný den, jsou na obloze krásné červánky a přetrvávají klidně až do 14 hodin. Jeden takový den jsem tu zažil a byla to velmi fotogenická podívaná.

Ale pěkně popořádku. Tromsø je město 400 kilometrů za polárním kruhem, ve kterém žije necelých 70 tisíc obyvatel. Je známé velkým množstvím dřevěných staveb v centru města, dvěma mosty, které spojují hlavní ostrov s pevninou a Arktickou katedrálou, postavenou v roce 1965. Tato stavba by neměla uniknout pozornosti fotografů, protože je velice fotogenická. Hlavně vyniká za nočního nasvícení, kdy v zadní části krásně vyniknou velké vitráže.

Do města jsem se dostal první den až v podvečer a tak poté, co jsem si prošel centrum města a udělal pár fotografií krásně zasněžených budov, hlavního kostela Tromsøkatedral (postaven v roce 1861) a přístavu, nemohl jsem s dočkat následujícího dne, kdy jsem půjčeným autem chtěl vyrazit na sever.

Vstal jsem hned ráno a přes vesničky Kvaløysletta a Kaldfjord jsem dojel až do vesnice Grøtfjord. Tady mne uchvátila zvláštní atmosféra zasněžených hor, malé větrné pláže a několik málo barevných domků dole u vody. K Grøtfjordu jsem přijížděl s kopce, zastavil jsem a dlouho fotil krásný výhled, který se tu otvíral. Neméně času jsem strávil dole na pláži, kde hnědá tráva, vykukující ze závějí sněhu, vytvářela krásný barevný kontrast s modrým mořem a zasněženými skalisky. Při zpáteční cestě jsem se ještě zastavil v městečku Ersfjordbotn. Toto místo má opravdu nádherný výhled na úzkou zátoku, obklopenou skalnatými svahy a jevilo se jako ideální pro focení polární záře. A také se mi zde posléze několik snímků podařilo udělat (viz. tento článek). Ale to už bylo asi 14:30, nastala tedy opravdová tma a já se vydal zpět do Tromsø.

Třetí den ráno jsem se rozhodl vyrazit pro změnu jižním směrem, konkrétně přes Hundbergan a Laksvatn do vesničky Lakselvbukt. Z Tromsø až do Laksvatn vede hlavní, poměrně frekventovaná silnice, a tak se vyplatí čas od času odbočit a jet se podívat dolů k vodě. Celou cestu jsem jel nádhernou krajinou, která lákala k neustálému focení. Vše bylo ještě umocněno tím, že čerstvě napadl sníh a podivné severské světlo dodávalo krajině fantaskní nádech. Fotoaparát jsem měl stále na stativu a dělal dlouhé expozice. Často i na několik minut (s použitím hodně tmavého ND filtru), abych dosáhl rozevlátých mraků a dokonale hladké vodní hladiny.

Čtvrtý den jsem se kvůli sledování polární záře rozhodl vydat až k městečku Koppangen. To je vzdálené z Tromsø asi 150 km, což znamenalo asi 2,5 hodiny jízdy po zledovatělých silnicích. Cestou mezi Laksvatn a Nordkjosbotn jsem narazil na odpočívadlo u hlavní silnice, kde byl nádherný rozhled do krajiny. Tady jsem se dlouho vydržel kochat a fotit, protože pohled na všechny strany byl dechberoucí.

Podobně fotogenická krajina mne také čekala mezi Oteren a Lyngseidet. Tady už jsem jel ale téměř „potmě“, a tak jsem musel fotit ještě obezřetněji a na ještě delší časy. Nicméně fotografie soumraku v těchto fantastických kulisách hor, vodní hladiny, obřích kamenů a sněhu mají neopakovatelnou atmosféru. Občas nastalo bezvětří, v okolí se rozhostilo naprosté ticho a hladina se proměnila v jedno obrovské zrcadlo a začala odrážet a násobit horské velikány, které se nacházely nad ní. To trvalo vždy jen několik sekund, než se dostavil jemný vánek a hladinu zčeřil. Pro takové pomíjívé okamžiky se vyplatí cestovat tisíce kilometrů a strávit hodiny hledáním ideálního místa pro focení. Takové chvilky jsou vzácné, v životě nezapomenutelné.

Tip 1: Rozhodně si půjčte auto, abyste viděli z nádherného okolí Tromsø co nejvíc. Jiná doprava by tu byla dost komplikovaná. Ale zároveň se nebojte zastavit kdekoli po cestě a prozkoumávat trochu okolí také pěšky. Sám se moc těším, že do Norska vyrazím na nějakou pěší několikadenní tůru.

Tip 2: Denní šero je krátké a tak vyjeďte brzy, abyste už v 9:30, kdy v zimě začíná být trochu světla, byli na pěkném místě a mohli fotit. Jestliže v této oblasti budete také z důvodu pozorování polární záře, tak si s sebou vezměte jídlo na celý den, ať můžete dojet na nějaké pěkné místo a tam si počkat na případnou večerní světelnou podívanou.

Tip 3: Krásný výhled na Arktickou katedrálu je také přímo z mostu vedoucího do centra města.

Tip 4: Moc zajímavou budovou je také knihovna v centru města. Rozhodně stojí za vyfocení.

Vybavení: Určitě vám nesmí chybět širokoúhlý objektiv s polarizačním filtrem a stativ. Doporučuji také ND nebo přechodový ND filtr a dálkovou spoušť, abyste mohli fotit na dlouhé časy i přes den. Pokud jako já pojedete do těchto míst v zimě, nezapomeňte dobré zimní oblečení, především boty a také rukavice, ve kterých budete schopni ovládat vaši fotografickou techniku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *