Alhambra – klenot Andalusie

Granada je městem, které jsem si při své cestě po Andalusii nechtěl nechat ujít. A díky tomu, že je ošperkovaná klenotem zvaným Alhambra, byla jeho návštěva  prostě nutností. Alhambra je komplex středověkých paláců a pevností, který zde vybudovali maurští panovníci, kteří kdysi vládli celé této oblasti. Areál se nachází na vyvýšené plošině, která má délku cca 700 metrů a šířku 200 metrů. Při pohledu z Granady tvoří krásnou dominantu sousedního kopce a naopak z Alhambry se vám naskytnou nádherné výhledy na město.

Celý komplex je obehnán velkou zdí s celkem třinácti věžemi a asi díky tomu, že zde na stavbu byly použity sluncem pálené cihly, je doslovný překlad slova Alhambra Rudý hrad. Stavba paláce rozhodně nebyla nějakou rychlou záležitostí, stavěl se v letech 1284 až 1354. Po svržení nadvlády Maurů byla celá Alhambra různě přestavována, bylo odstraněno zlacení a velká část zařízení byla zničena. Stále se ale vzácných památek dochovalo dost, aby bylo co obdivovat.

Procházel jsem pomalu jednotlivé části komplexu a nevěděl, na co se mám dívat dřív. Chvíli jsem pozoroval krásné zahrady, pak zase zajímavou architekturu stavby a nebo nepřeberné množství zdobných detailů, kterých jsou některé zdi doslova plné. Každou chvíli mne zaujalo něco, co jsem chtěl vyfotit a tak bylo moje putování po Alhambře především čekáním a zkouškou nervů, abych se dočkal momentu, kdy se mi někdo z dalších návštěvníků nepřiplete před objektiv. I tak jsem se u některých exponovaných míst nedočkal a nebo jsem nemilosrdně některé zachycené turisty, kterých jsem si při focení nevšiml, vyretušoval.

Obzvlášť mne zaujal palác Karla V.. Obrovský kruhový jednopatrový prostor plný sloupů a schodišť je podle mne neskutečně fotogenický. Tady jsem strávil hodně času také proto, že jsem neměl nějak extrémně širokoúhlý objektiv a musel jsem si tedy pomáhat panoramatickým skládáním z několika snímků, což u kulatých věcí opravdu není zrovna jednoduché a počítačové programy s tím často mají problém.

Samozřejmě jsem také dlouho fotil z různých vyhlídek směrem na Granadu, které se prostě neomrzí. Asi stejně tak, jako hledání zdobných detailů na zdech paláců a vymýšlení různých kompozic, jak je vyfotit a dát jim vyniknout. Alhambra je rozhodně jedno z míst, které bych chtěl navštívit několikrát. Pokaždé v jiný čas, jinou roční dobu, s různým počasím a různým světlem. Focením míst jako je Alhambra by člověk mohl strávit roky a ony by mu stále nabízely nějaké nové nálady a atmosféry pro jeho fotografie.

Tip 1.: Pokud si v Alhambře chcete užit focení, rozhodně si na ni vyhraďte celý den a dejte si „na čas“. Sledujte slunce, vracejte se k vyhlídkám a do různých koutů zahrad.

Tip 2.: Nezapomeňte si také užít dokonalou atmosféru západu slunce v Granadě s vyhlídkou na Alhambru.

Vybavení: Litoval jsem, že nemám širší objektiv. Někde jsem se opravdu trápil a fotil na několik snímků, které jsem následně pracně spojoval v panoramatické záběry. Takže se rozhodně vybavte objektivem s ohniskovou vzdáleností alespoň 18mm. Zároveň ale také vezměte například 85mm nebo 105mm objektiv, který využijete při focení různých polocelků nebo detailů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *