Alhambra – klenot Andalusie

Granada je městem, které jsem si při své cestě po Andalusii nechtěl nechat ujít. A díky tomu, že je ošperkovaná klenotem zvaným Alhambra, byla jeho návštěva  prostě nutností. Alhambra je komplex středověkých paláců a pevností, který zde vybudovali maurští panovníci, kteří kdysi vládli celé této oblasti. Areál se nachází na vyvýšené plošině, která má délku cca 700 metrů a šířku 200 metrů. Při pohledu z Granady tvoří krásnou dominantu sousedního kopce a naopak z Alhambry se vám naskytnou nádherné výhledy na město.

Celý komplex je obehnán velkou zdí s celkem třinácti věžemi a asi díky tomu, že zde na stavbu byly použity sluncem pálené cihly, je doslovný překlad slova Alhambra Rudý hrad. Stavba paláce rozhodně nebyla nějakou rychlou záležitostí, stavěl se v letech 1284 až 1354. Po svržení nadvlády Maurů byla celá Alhambra různě přestavována, bylo odstraněno zlacení a velká část zařízení byla zničena. Stále se ale vzácných památek dochovalo dost, aby bylo co obdivovat.

Procházel jsem pomalu jednotlivé části komplexu a nevěděl, na co se mám dívat dřív. Chvíli jsem pozoroval krásné zahrady, pak zase zajímavou architekturu stavby a nebo nepřeberné množství zdobných detailů, kterých jsou některé zdi doslova plné. Každou chvíli mne zaujalo něco, co jsem chtěl vyfotit a tak bylo moje putování po Alhambře především čekáním a zkouškou nervů, abych se dočkal momentu, kdy se mi někdo z dalších návštěvníků nepřiplete před objektiv. I tak jsem se u některých exponovaných míst nedočkal a nebo jsem nemilosrdně některé zachycené turisty, kterých jsem si při focení nevšiml, vyretušoval.

Obzvlášť mne zaujal palác Karla V.. Obrovský kruhový jednopatrový prostor plný sloupů a schodišť je podle mne neskutečně fotogenický. Tady jsem strávil hodně času také proto, že jsem neměl nějak extrémně širokoúhlý objektiv a musel jsem si tedy pomáhat panoramatickým skládáním z několika snímků, což u kulatých věcí opravdu není zrovna jednoduché a počítačové programy s tím často mají problém.

Samozřejmě jsem také dlouho fotil z různých vyhlídek směrem na Granadu, které se prostě neomrzí. Asi stejně tak, jako hledání zdobných detailů na zdech paláců a vymýšlení různých kompozic, jak je vyfotit a dát jim vyniknout. Alhambra je rozhodně jedno z míst, které bych chtěl navštívit několikrát. Pokaždé v jiný čas, jinou roční dobu, s různým počasím a různým světlem. Focením míst jako je Alhambra by člověk mohl strávit roky a ony by mu stále nabízely nějaké nové nálady a atmosféry pro jeho fotografie.

Tip 1.: Pokud si v Alhambře chcete užit focení, rozhodně si na ni vyhraďte celý den a dejte si „na čas“. Sledujte slunce, vracejte se k vyhlídkám a do různých koutů zahrad.

Tip 2.: Nezapomeňte si také užít dokonalou atmosféru západu slunce v Granadě s vyhlídkou na Alhambru.

Vybavení: Litoval jsem, že nemám širší objektiv. Někde jsem se opravdu trápil a fotil na několik snímků, které jsem následně pracně spojoval v panoramatické záběry. Takže se rozhodně vybavte objektivem s ohniskovou vzdáleností alespoň 18mm. Zároveň ale také vezměte například 85mm nebo 105mm objektiv, který využijete při focení různých polocelků nebo detailů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *