Sia-men – ochutnávka Číny

Málokdo z nás může říct, že zná dobře Čínu. Vzhledem k její obrovské rozloze bych mohl napsat, že jsem tu ani nebyl, protože těch několik dní bylo v porovnání s její velikostí doslova jedno velké NIC. Jen jsem si k ní tak trochu přivoněl a ochutnal ji. Navštívil jsem všeho všudy 3 města a jedním z nich byl Sia-men.

Než jsem vyrazil do Číny, moc jsem nechápal, co si tam mohou počít bez googlu, facebooku, twiteru, instagramu a dalších internetových služeb, které my denně používáme. Představa, že tam skoro nikdo běžně neumí anglicky a ani se snad nezajímá o okolní svět, byla také těžko pochopitelná. Až tam jsem poznal, že když má jeden národ více jak miliardu obyvatel a tak obrovskou a pestrou zemi, vlastně ho vůbec nemusí okolní svět zajímat, protože Číňan si prostě vystačí s čínštinou a Čínou.

Vůbec bych neřekl, že Sia-men je nějaké velké město a věřím, že řada z vás o něm nikdy neslyšela. Nedivil bych se. Z měst, které jsem v Číně navštívil, bylo nejmenší, protože ho obývá „pouze“ 4,4 milionu lidí. Na čínské poměry takové normální město. Vlastně bych málem zapomněl, stavoval jsem se také v jednom městě, které mělo jen 250.000 obyvatel, ale o něm by nejspíš většina Číňanů mluvila jako o vesnici.

Od roku 1541 byl Sia-men jedním z nejdůležitějších čínských přístavů, kam pluli Portugalci a další evropští obchodníci a proudila tudy hlavní cesta s čínským čajem. Město i v současné době patří mezi velké přístavy, ale jeho lesk let minulých již trochu pominul. Známější je nyní pro svoje subtropické podnebí a tak ho řada místních obyvatel ráda vyhledává jako turistické letovisko. Panuje tu opravdu příjemná atmosféra. Také je zde jedna z nejoblíbenějších univerzit v Číně, proto zde potkáváte řadu studentů.

Za ty necelé tři dny, co jsem se toulal Sia-menem, jsem potkal asi 3 další Evropany. Připadal jsem si tedy naprosto anonymní, ztracený ve víru čínského města. Skoro nikdo neuměl anglicky, nikdo se mne na nicnemohl ptát, a tak si mě také v podstatě nikdo nevšímal. Jenom jeden taxikář se lámanou angličtinou zeptal, odkud jsem, ale když jsem mu místo očekávaného USA odpověděl Czech Republic, jenom nechápavě zavrtěl hlavou. Tak jsem zkusil ještě Germany a Europe, ale ani s tím jsem nepochodil.

Všechna místa v Číně, a Sia-men rozhodně nebyl výjimkou, pro mne byla rájem jídla. Tolik pouličních stánků s nádherně nachystaným jídlem (hlavně plody moře, ústřice, chobotnice, kraby, rybí kuličky v curry omáčce a mnoho dalších dobrot) jsem snad neviděl ani v Hong Kongu. U jednoho stánku jsem narazil asi na nejlepší mango, jaké jsem kdy jedl. No,spořádal jsem ho alespoň půl kila, nešlo odolat. Milovníci asijské kuchyně si prostě přijdou na své. Při poslední večeři ve městě jsem z té dávky dobrot málem omdlel.

Tip 1: Zastavte se v místě Taiwan folk village. Je to sice turistické umělé místo, které nemá s tradicemi nic společného, ale najdete zde spoustu skvělého jídla.

Tip 2: V jižní části ostrova najdete také moderní architekturu, převážené výškové stavby, které stojí zato vidět.

Tip 3: I když se moc nedomluvíte, sežeňte si mapku ostrova a nechte se podle ní vozit levnými oficiálními taxíky. Pozor na ty neoznačené, které vás nakonec vyjdou dráž.

Tip 4: Pokud cestujete do Číny přes Hong Kong, kupte si tam SIM kartu, která vám umožní datový provoz jak v Hong Kongu, tak v Číně. Budou vám tak na Hong Kongský roaming fungovat i internetové aplikace, které jsou jinak v Číně zakázané. Například google překladač byl pro mne nezbytností.

Tip 5: Vezměte si na cestu dostatek peněz v hotovosti. Jednak v Číně moc nepochodíte s nějakou VISA nebo Maestro Card platební kartou a pak,veškeré operace v bance, jakožto i výměna dolarů nebo eur za místní měnu, je sáhodlouhá operace, kterou se vám nebude chtít moc často podstupovat. Já měnil dolary asi dvakrát a vždycky to bylo tak na půl hodiny, několikrát mi okopírovali pas a sešla se polovina banky, aby tuto operaci vůbec byli schopni vyřešit.

Vybavení: vezměte si s sebou vybavení podle toho, co chcete fotit. Myslím, že tady se bude jednat zejména o streetovou fotografii a užijete si pohotový fotoaparát s nějakým 35mm nebo 28mm sklem. Případně širokoúhlý objektiv na architekturu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *