ANGKOR WAT

Angkor Wat je prastarý chrám, který se nachází v oblasti Angkor v zemi Kambodža. Tato země byla dlouhou dobu zmítána diktaturou Rudých Khmérů (od roku 1975), při které zahynulo několik milionů lidí. Turismu se proto po těchto historických okolnostech Kambodža otvírala pomalu. Je to velice chudá země a i když již nepatří mezi ,,one dolar country“, tedy země, kde si při dovolené vystačíte s několika dolary v kapse, rozhodně se jedná o levnou destinaci. Hlavním turistickým lákadlem je bezesporu chrám Angkor Wat, který byl postaven počátkem dvanáctého století pro krále Súrjavarmana II.

Jedná se o nejzachovalejší a největší chrám z celé oblasti a rozhodně je to vrcholný příklad khmerské architektury. V Kambodži se jedná o tak důležitou památku, že je dokonce vyobrazen i na státní vlajce. Jeho celková rozloha je zhruba jeden čtvereční kilometr, což z něj dělá jeden z největších náboženských komplexů na světě. Nejprve byl využíván pro hinduistické obřady a následně se stal místem buddhistickým. Chrám má představovat mýtickou horu Méru (domov bohů). Na chrámu není uchvacující pouze jeho velikost, ale také dokonalé, propracované a jemné zdobení a bohaté výjevy, které se nacházejí po celém jeho obvodu.

Nejběžnějším způsobem, jakým se ke chrámu dostanete, je přílet do nedalekého města Siem Reap. Z malého letiště se dopravíte tuk-tukem nebo taxíkem do samotného města, které je na turistický ruch již dobře připraveno. Je zde řada hotelů a tak najít slušné a poměrně levné ubytování není problém (klidně si ho zamluvte již dopředu přes Booking.com nebo Agoda.com). Většinou v samotném hotelu je možné domluvit si výjezd do oblasti Angkor. Nejčastěji dostanete řidiče tuk-tuku, který je vám celý den k dispozici a vozí vás po jednotlivých chrámech. Je zde několik základních okruhů, které můžete absolvovat podle toho, kolik máte času. Před samotným vstupem je nutné zakoupit si vstupenku do Angkoru (1 den 37 USD, 3 dny 62 USD a 7 dní 72 USD). Rozhodně se vyplatí udělat si zde trochu volnější program a zůstat zde raději 3 dny, než všechno proběhnout za den.

Pokud nemáte zájem, aby vás někdo po památkách vozil, můžete si v Siem Reapu půjčit kolo (většinou v dost hrozném stavu) a celou oblast projezdit na kole. Asi bych podruhé zvolil raději tuto variantu, protože vám dá větší svobodu. Musím se přiznat, že Angkor Wat pro mne byl velkým překvapením a zážitkem. Rozhodně to původně nebylo místo, kam bych toužil vyrazit, ale nakonec jsem si ho zamiloval. Pro fotografy je to naprostý ráj a asi i kdybych tu byl ne 3, ale 30 dní, stále bych měl do objevovat a fotit. Již v roce 1586 si portugalský misionář Antonio da Magdalena poznamenal: ,,Je to naprosto mimořádná stavba nepopsatelná perem, kterou nelze přirovnat k žádné stavbě jinde ve světě.“

Projděte se podél chrámu a zkoumejte jeho tajemnou krásu s odstupem několika desítek metrů. Jak vykukuje skrz stromy, jak přímé cesty vedou k jeho branám. Projděte se jeho sloupovými galeriemi, které jsou plné nástěnných fresek a dlouhé tak, že skoro není vidět konec. Potkávejte mnichy ve vnitřních částech chrámu a sledujte klid, který se kolem nich rozprostírá. Choďte tu hodinu, dvě nebo deset a stále budete objevovat něco nového. Pokud chcete fotit nebo filmovat, budete tu mít opravdu nespočet příležitostí. V přední části se budete muset vypořádat s množstvím turistů, ale vzadu často najdete zcela klidná místa, kde nikdo není.

Nejznámější a nejvíce impozantní pohled na chrám je od přední brány. Zde se tedy záplavě turistů nevyhnete, ale když poodejdete kousek stranou za velké jezírko, nebude vás rušit skoro nic kromě několika drzých opic, které se tu potulují a kradou lidem svačiny. Obzvlášť navečer, před západem slunce, je toto místo krásné. Ještě jedno místo stojí za zmínku. Je to chrám Phnom Bakheng. Ten leží nedaleko komplexu Angkor Wat a jako jediný je na menším kopci. Všichni sem chodí na západ slunce a pokud nechcete absolvovat několikahodinové sezení na vrcholku chrámu a čekání cca od 16 hodin a to až slunce zapadne (protože pokud se vydáte na vrchol později, již vás tam nepustí, neb zde může být jen omezený počet lidí a zájem je veliký), zajděte si sem dřív a to proto, že se jedná snad o jediné místo, odkud vidíte Angkor Wat z ptačí perspektivy.

TIP 1: Přesvědčte vašeho řidiče, aby s vámi vyrazil v opačném směru, než jedou všichni turisté (proti směru hodinových ručiček na mapě). Asi se mu nebude chtít, ale vy se tak na několik míst dostanete s daleko menším davem, než když jedete v posloupnosti jako všichni ostatní. V současné době sem jezdí hordy čínských turistů, kteří svým chováním a hlukem opravdu kazí pobyt na těchto duchovních místech.

TIP 2: Buďte v areálu brzo ráno a večer až do západu slunce. Přes poledne je často velké horko a tak hlavně rána a podvečery jsou (také díky nízkému slunci) v této oblasti opravdu kouzelné.

TIP 3: Do chrámu Angkor Wat vstupujte zadní branou. Skoro nikdo tudy nechodí a budete tak mít nerušenou procházku k tomuto monumentálnímu chrámu.

TIP 4: Jezte tam, co řidiči tuk-tuků, bude se jednat o chudou a levnou stravu, ale bude to autentické. Za jídlo tak zaplatíte třeba 1 USD. Tam, kde jedí turisté, stojí oběd často více jak 5 USD.

Vybavení:

Bude se vám hodit stativ. Jak pro focení na dlouhý čas (ráno, v podvečer, rozmazané fotografie ruchu při hlavním vstupu do chrámu), tak pro focení s dlouhým ohniskem. Pak nezapomeňte hodně širokoúhlý objektiv, který oceníte hlavně ve vnitřních částech chrámu, kde není příliš velký odstup a věže Angkor Watu jsou hodně vysoké. Hodit se jako vždy může i polarizační a neutrální variabilní ND filtr a to hlavně pro následnou možnost fotit a natáčet s malou hloubkou ostrosti i na plném slunci.

Moje fotografie z chrámu Ankor wat a dalších cest si můžete zakoupit zde.

1 komentář u “ANGKOR WAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *