Hong Kong – město dvou tváří

Město Hong Kong, ve kterém žije skoro 7 milionů obyvatel, se rozkládá na pevninské a ostrovní části. Tento fakt jasně určuje charakter města, protože pevninská část je stará a ostrovní zbrusu nová. Hong Kong Island, kde leží moderní část města, je plná prosklených mrakodrapů, čtyřproudých silnic a luxusních kanceláří. Pevninská je naopak plná stánků, restaurací, obchodů a obzvlášť části podél ulice Nathan Road, jsou večer přecpány spoustou atrakcí a pouličního ruchu.

Protože Hong Kong byl dlouho pod britskou nadvládou, na většině míst jsem se domluvil bez problémů anglicky, což se  v čínských městech často nestává. Pro svůj pobyt jsem si  vybral právě starší část. Najde se  tu levnější ubytování (klidně do 1000Kč / os. / noc), a protože ve městě skvěle funguje metro, není problém se odsud dostat do okolních čtvrtí. Metro jezdí i pod mořem, takže lze rychle dojet i na Hong Kong Island. Na fotografii vidíte, jak vypadal pohled do dvorku domu, kde jsem bydlel první den. I když to podle fotky rozhodně nevypadá, měl jsem malinkatý pokoj bez oken, který byl pěkný a čistý, ale měl asi jen 10 metrů čtverečních, takže nic víc než já a moje zavazadlo by se tam asi už nevešlo. To je specifikum takovýchto měst, průměrná podlahová plocha na jednoho obyvatele Hong Kongu údajně dosahuje pouze 11 metrů čtverečních. No a pokoje bez oken jsou tu také běžné, protože se opravdu šetří každičkým místečkem,.

Další dny už jsem bydlel v hotelu Evergreen, hned vedle Nathan road. Mohu doporučit lokalitu tohoto hotelu, protože všude kolem je plno zajímavých podniků s dobrým jídlem, street food a velké tržnice. Množství obchodů, které jsem v Hong Kongu viděl, mne konsternovalo. Vůbec nechápu, jak všechny mohou prosperovat. Často narazíte na ulici, kde je kousek od sebe několik obchodů téže značky. Jako bychom měli u nás na jedné ulici 3 obchody Datart vedle sebe co sto metrů.

Rána jsou v Hong Kongu celkem ospalá, což je po nočním ruchu celkem pochopitelné. Vždycky jsem moc rád ráno vyšel do klidných ulic. Město se pomalu probouzelo a lidé mířili většinou pouze na trhy se zeleninou a ovocem. Noční tržnice byly uklizené a liduprázdné. Asi se mi tyto ranní hodiny líbily nejvíc, protože jsem se nemusel prodírat davy lidí, kteří po práci obsadí ulice. Tlačenice byly nedílnou součástí mého pobytu. Jak v metru, tak na ulicích, jsem se musel protlačovat masou lidí a musím říct, že na to bych si musel nějaký čas zvykat. Že by vás tu někdo někam pustil? Na to nečekejte, všichni se hrnou tak, že by vás spíš ušlapali.

Kromě nakupování je hlavní devizou pevninské části jídlo. Ať jsem zabočil do jakékoli ulice, vždy na mne vykoukla nějaká zajímavá restaurace nebo stánek. Nenajdete tu jenom čínskou kuchyni, ale také skvělou korejskou, thajskou, japonskou a mnoho dalších. Člověk by se tu ujedl k smrti. A večer, když už jsem byl opravdu sytý, otevřely všechny stánky s pouličním občerstvením a začaly se grilovat takové dobroty, že tomu nešlo odolat. No, hrozné obžerství 🙂

Každopádně je tato oblast Hong Kongu hrozně fotogenická. Chátrající budovy, neonové nápisy obchodů a restaurací, reklamní cedule na domech, trhy s ovocem a zeleninou… Člověku z toho až oči přecházely. Některá místa, která jsem zde viděl, jsou pro  mne přesným popisem asijského města jako takového.

Oproti tomu Hong Kong Island, který jsem nestihl nějak podrobněji prozkoumat, je uhlazenější, modernější a takový více „business“. Kromě metra se sem  lze levně dopravit i lodí, což mohu jenom doporučit, protože jsou při plavbě moc pěkné výhledy na panorama nové čtvrti. Už z přístaviště můžete dělat vpodvečer krásné fotky mrakodrapů, tyčících se na druhé straně Victoria Harbour.

Jestli někomu stará čtvrť připadá jako spleť uliček, ve kterých se nejde zorientovat, bude mít na Hong Kong Island podle mě opravdu problém. Moc se tu totiž nedá chodit po ulici, protože tu je spousta čtyřproudých magistrál a musí se chodit po nadzemních chodnících. Ty ale vedou z mrakodrapu do mrakodrapu a vytváří tak neskutečný labyrint. Když mě cesta vedla do třetího mrakodrapu, už jsem často nevěděl, kde je jaká světová strana a zachraňovaly mne jenom mapy v mobilním telefonu.

V moderní čtvrti jsem si užíval hlavně fotografování nových budov, které často patří do učebnic architektury. Také zmíněné silniční tahy, které se tu kroutí, spojují a zase rozdělují v neskutečné dopravní síti, jsou skvělé například pro časosběrná videa. Rozhodně si tato oblast zaslouží vaši pozornost a můžete zde strávit spoustu hodin. Zajímavostí ostrova jsou také patrové tramvaje, které jinde v Hong Kongu nejezdí a krásná vyhlídka z jednoho vrcholku nad moderní čtvrtí.

Pestrost, kterou mi Hong Kong nabídl, mě opravdu nadchla. A když říkám pestrost, tak nemyslím pouze pestrost vizuální, ale také chutí, vůní a zážitků. Tohle město nikdy nespí (i když ráno je trochu ospalé) a dá se v něm najít snad všechno, na co si jen vzpomenete. Kdybych k němu hledal nějaký protipól, asi bych musel zmínit New York. Města to jsou v ledasčem hodně podobná, ale také hodně odlišná. Rozhodně obrovský tlak na konzum je jim společný (lidé často putují jen mezi prací – obchody – restauracemi a zase prací), ale také nějaká podivná energie, která vás nabíjí a na těch několik dní cela pohltí.

Tip 1: Jeďte lodí na Hong Kong Island.
Tip 2: Sežeňte si SIM kartu s datovým tarifem, ať můžete používat navigaci v telefonu. Dost vám to usnadní pohyb po městě.
Tip 3: Pokud míříte dále do Číny, kupte si SIM kartu, která vám bude fungovat i v Číně. Sám jsem takovou měl a byla to výhra, protože mi následně v Číně fungovaly i vládou zakázané aplikace (Facebook, Instagram, Google,…), protože jsem vlastně byl na roamingu. Na český roaming zapomeňte, protože ten je zde nepoužitelně drahý.
Tip 4: Nebojte se ochutnat všechna jídla a dobroty, které vám toto město nabízí.

 

Podívejte se na video, které jsem v Hong Kongu natočil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *