KAMENNÉ IGLÚ NA VRCHOLKU HOR

Souostroví Madeira je často označován jako ostrov věčného jara. A musím tomuto tvrzení dát jen a jen za pravdu. Stále tu něco kvete a pokud si vybavíte takové to krásné jarní počasí, kdy se již teploty dostanou nad 20 stupňů Celsia, tak to je přesně to počasí, které najdete celý rok na Madeiře. Toto souostroví patří Portugalsku a najdete ho nějakých 500 km západně od Maroka. Žije zde jenom asi 270 tisíc obyvatel a ostrov je vyhledávaným místem evropských turistů. Nejen pro své vlídné klima, ale také proto, že se jedná o skvělé místo pro pěší turistiku.

Na Madeiře je vybudovaný unikátní systém zavlažování, takzvaných levád. Těch je na ostrově celkem neskutečných 2000 kilometrů (z toho 40km v tunelech) a slouží pro zavlažování celého ostrova. Proč tu ale píši o nějakém zavlažování. Kolem většiny levád vedou cesty nebo rovnou turistické stezky a tak se z nich stávají perfektní nástroje pro vedení vody, ale také turistů zkoumající ostrov. Důležitou výhodou je také to, že vedou po vrstevnici a pokud se tedy vydáte na nějakou „levádovou stezku“ máte takřka jistotu, že nepůjdete z kopce do kopce, ale klidně po vrstevnici a jenom se budete kochat, jak se leváda zanořuje kolem kopce vlevo nebo vpravo a otvírá vám další a další neskutečné výhledy na ostrov.

Pryč ale od levád, protože vás asi stále zajímá úvodní fotografie a název článku. Když už vás nebude bavit nenáročné chození po úpatí kopců a výhledů moře si užijete vrchovatou měrou, můžete vyrazit na nejvyšší vrcholy ostrova, kde se nachází Pico Ruivo neboli Červený kopec. Tato 1862 metrů vysoká hora je nejvyšší horou ostrova a třetí nejvyšší horou Portugalska. Po nejvyšších místech Madeiry vede horská cesta, která již je poměrně náročná a čeká vás v součtu slušné převýšení.

Já měl tu smůlu, že jsem Madeiru navštívil těsně po velkých požárech a tak byla tato stezka na nějaký čas uzavřena a mohl jsem tedy jít pouze její část. Ale zpět k tajemnému iglú. Toho si všimnete, pokud dojedete na start této horské tůry autem. Leží totiž poblíž parkoviště a mnozí turisté sem jezdí pouze rozhlédnout se z výšek a zase jedou dolů. Iglú samotné strašně fotogenické a na vrcholcích hor se vyjímá, jako bizarní dominanta.

Není to však jen výtvor nějakého bláznivého architekta nebo místního podivína. Význam této stavby je zcela praktický. Uvnitř iglú totiž najdete obrovskou jámu, která v době kdy na ostrově ještě nikdo nevlastnil ledničku sloužila pro uchovávání ledu. Vždy v zimě, když se ochladilo natolik, že na vrcholcích hor nachumelilo nebo alespoň ochladilo tak, že v noci mrzlo, místní tuto stavbu naplnili co největším množstvím ledu. Bohatí lidé a obchodníci si potom z této „mrazničky Madeiry“ kupovali bloky ledu, které jim chladily potraviny v jejich sklepeních v nižších a teplejších částech ostrova.

Tip 1: Celá horská oblast je skvělá na časosběrné záběry. Nezapomeňte si tedy potřebnou techniku abyste nějaké mohli pořídit.

Tip 2: Po ostrově se dá poměrně pohodlně a snadno pohybovat autem, protože je protkané sítí tunelů. Doporučuji tedy nějaké si hned na letišti půjčit.

Moje fotografie z Madeiry a dalších cest si můžete zakoupit zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *