Mihintale – úžasný západ slunce

Při cestě po Srí Lance prostě nemůžete minout oblast nádherných buddhistických památek Anurádhapura. O této oblasti vám napíši v samostatném článku, ale dnes vám napíši  o menším místě, které se nachází nedaleko, ale svým významem pro místní obyvatele je neméně důležité. Myslím, že naprosto ideální je vyrazit sem na západ slunce, protože si užijte nádherné výhledy, při kterých místo dostane ještě zajímavější atmosféru.

Mihintale, jak se vzpomínané místo jmenuje, leží jen několik kilometrů od města Anurádhapura, a tak vás cesta sem nebude tuktukem stát moc peněz. Já jsem nejprve od svítání jezdil po chrámech v Anurádhapuře a teprve navečer se nechal odvézt do Mihintále. Cesta mě  stála asi 4000 rupií. Toto místo je nejenom krásné, ale také má velký náboženský význam. Podle legendy právě na vrchol Mihintále přiletěl 247 př. n. l.  syn indického buddhistického vládce Ašóky Mahinda a setkal se zde s anurádhapurským králem Dévánampijou Tissou. Poté, co usoudil, že je toho král hoden, obrátil ho na buddhismus a od té doby se toto náboženství začalo šířit po celém ostrově.

Hora samotná je tvořena třemi vrcholy. Cesta vede po 1840 starobylých žulových schodech a dovede vás k malé bílé dagobě, obklopené kamennými sloupy. Od ní již vidíte na jednom vrcholu sochu sedícího Buddhy, na druhém další bílou dagobu a třetí je právě onen kamenný vrchol, kde došlo k setkání Ašóky a krále. Ze všech těchto míst je krásný výhled do okolí a na ostatní vrcholky. Cestičky jsou někdy trochu ošoupané a prudké, takže pokud bude po dešti, dávejte si při cestě na vrchol pozor.

Jakmile se začně blížit doba západu slunce, vyjdou ven mniši, kteří zde žijí. Používají různé hudební nástroje a hrají duchovní hudbu. Ta se začne rozléhat okolím a spolu se žlutými paprsky loučícího se slunce vytvoří velice zajímavou atmosféru. Mniši hrají u bílé dagoby na jednom z vrcholů, takže zde buďte včas, protože tu jistě nebudete sami. Najděte si místo s krásným výhledem na jižní část ostrova a zaposlouchejte se do srílanských melodií.

Tip 1: Když budete v oblasti Anuradhapura potřebovat tuktuk, zkuste zavolat Keduma Sanjeewa (+940713387277), jezdil jsem s ním dva dny a rozhodně jsem si nemohl stěžovat. Možná je v porovnání s ostatními trochu dražší, ale já jsem se ani nepokoušel moc smlouvat.

Tip 2: Vezmětě si s sebou mikrofon nebo nějaký rekordér, abyste si mohli nahrát hudbu, kterou zde mniši hrají.

Tip 3: Pamatujte, že toto místo má pro místní obyvatele velký duchovní význam, a proto se podle toho chovejte a dbejte nařízení a zvyků, které se tu dodržují.

Vybavení: Hodit se krom stativu, širokoúhlého objektivu a teleobjektivu bude tentokrát hodit také mikrofon. Na vrcholcích může dost foukat a proto si vezměte na mikrofon i protivětrnou ochranu a stativ nezapomeňte mít spíše při zemi a něčím ho zatížit. Vyhnete se tak větrem roztřeseným záběrům, které byste museli nějak softwarově upravovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *